Kölcsön, melyben a CHF csak a kamatra hat
Tisztelt Pénzügyi Fogyasztóvédelmi Központ!
Tisztelt Magyar Nemzeti Bank!
A most ismertetett kölcsönszerződésben a CHF árfolyama kizárólag a kamat összegére van hatással, a pénzintézet a kölcsöntőke alakulását, az adósságot az annuitás alapján forintban számolja. A CHF árfolyama tehát nincs hatással az adós fennálló kölcsöntőkéjére, adósságára, így az soha nem haladhatja meg a forint kölcsön induló összegét, azt az összeget, amit az adós a forint folyószámlájára kapott.
A kölcsönszerződés tartalmazza, hogy a kölcsön összege forint, a devizanem CHF.
A fizetési kötelezettségről és kamatról így rendelkezik az ÁSZF:
Ügyfélrészlet = Tőkerészlet + Ügyleti kamat
Tőkerészlet: mind a szerződéskötéshez kapcsolódó törlesztési ütemezésben, mind a részletes elszámolás újraszámolt részében a tőke törlesztések forint összege a forint kölcsönösszeget adja ki.
Ügyleti kamat = Alapkamat + Változó kamat
Alapkamat: az esedékességi táblázat tartalmazza, a futamidő alatt nem változik.
Változó kamat: négy elemből áll
- Árfolyamváltozásból eredő kamat - a CHF árfolyamától függ
- Irányadó kamatláb változásából eredő kamat – az 1 havi CHF LIBOR értékétől függ
- Forint kamat - a 3 havi BUBOR értékétől függ
- Továbbvitt kamat – akkor van szerepe ha az Ügyleti kamat nulla, vagy negatív
Az árfolyamváltozásból eredő kamat számítása során, a bázis árfolyam a folyósítás napján érvényben lévő CHF vételi árfolyam 2,5%-kal csökkentett értéke.
Késedelmi kamat ebben a kölcsönszerződésben az MNB alapkamat duplája.
A fenti tájékoztatást a kölcsönszerződés nem tartalmazza, az információk kizárólag az ÁSZF-ben találhatók. A kölcsönszerződés nem tartalmazza felsorolt, a kamat összegét befolyásoló jellemzők induló értékeket sem, valamint azt sem, hogy ezek változásai milyen módon hatnak a kamatösszegre. Az sincs megadva a kölcsönszerződésben, hogy hol lelhetők fel az interneten ezek az értékek.
A pénzintézet elszámolást küldött az Ügyfelének. A részletes elszámolás sem tartalmazza 1 havi CHF LIBOR-t, 3 havi BUBOR-t, az MNB alapkamatot. Összességében csupán két kamatösszeg szerepel, az alapkamat és a változó kamat. Arra nincs utalás a részletes elszámolásban, hogy a változó kamat négy elemből áll.
Kérjük a Tisztelt Pénzügyi Fogyasztóvédelmi Központot, válaszoljanak a konkrét szerződéstől elvonatkoztatva, elvi szinten, általános jelleggel az alábbi kérdésekre:
- Az ismertetett kölcsönszerződés a 38-as, a 40-es és a 77-es törvények hatálya alá tartozik-e?
- Az induló adatok (Libor, Bubor stb) lényeges szerződési elemnek minősülnek-e, így tartalmazni kell-e ezeket az egyedi kölcsönszerződésnek?
- A részletes elszámolásnak tartalmaznia kell-e a Libor, a Bubor, az MNB alapkamat adott hónapban lévő értékét? Tartalmaznia kell-e az árfolyamváltozásból eredő kamatot, az irányadó kamatláb változásából eredő kamatot, a forint kamatot valamint a továbbvitt kamatot?
Várjuk gyors válaszukat, üdvözlettel:
Szabó József
Hiteles Mozgalom
kiegészítés a fenti levélhez
A Kúriának írt 2014.05.19.-i levelünkben levezettük, hogy deviza elszámolású kölcsönök esetén CHF árfolyama csak a kamat összegére lehet hatással, a tőke részre nem.
Csak CHF kölcsön esetében fordulhat elő az, hogy a CHF adósság a kedvezőtlen forint árfolyam miatt forintra átszámolva megnő.
https://hitelesmozgalom.eoldal.hu/cikkek/birosag/level-a-kuria-elnokenek---2014.05.19..html