Alap információk
Cikkek
2014.07.06
3. LAP
Akkor lépj a 3. lapra, ha az első két lap világos és érthető
"Ez a 20 éven tartó forrásgyűjtés nem része a kölcsönszerződésnek, erre nem terjed ki és nem terjedhet ki a bank és az adós megállapodása. Ez kizárólag belső banki tevékenység, mind a források folyamatos, 20 éven tartó biztosítása, mind a nyilvántartás, mind az árfolyam és kamatkockázatok számítása és kezelése és még sok minden, amiről fogalmunk sincs és nem is kell, hogy fogalmunk legyen."
2014.07.06
2. LAP
akkor lépj a 2. lapra, ha az első lap világos és érthető
"Nem lehet meghatározni egy adott kölcsönnel kapcsolatban, hogy annak mi pontosan a forrása.
Nincs olyan jogszabály, hogy meg kell egyeznie a különféle devizák nagyságának (pl.: CHF, EUR) az eszköz és a forrás oldalon."
2014.07.06
1. LAP
"A törvényi előírások alapján az egyik szerződő félnek (Bank) a kölcsönben meghatározott összeget (kölcsön tárgya) a másik szerződő fél (Adós) rendelkezésére kell bocsátania. Az Adósnak ezt a kölcsön összeget a szerződésben meghatározott módon vissza kell fizetnie a Banknak. Ezt hívják általában tőketörlesztésnek is.
A törvény egyértelműen fogalmaz és nem tesz olyan kitételt, mely ettől eltérő gyakorlatot engedélyezne, nincs olyan hogy, „kivéve, ha a felek másként nem állapodnak meg” vagy „kivéve, ha más jogszabály másként nem rendelkezik”. Teljesen világosan meg van fogalmazva, hogy a tőketörlesztésekkel a kölcsön összegét kell visszafizetni."
2014.01.23
Árfolyamgarantált devizahitel? Volt ilyen????
Egyik aktivistánk lelte fel ezt a cikket 2008-ból, mely beszámol az árfolyamgarantált devizahitelek lassú megszűnéséről.
Miről is van szó?
A devizahitelt (mint ma már tudjuk deviza elszámolású forintkölcsön, mely „mögött” elvétve van-volt deviza, és ha van-volt, akkor is egy másik deviza….) úgy adták el, hogy az alacsony kamat (melyet mint most már tudjuk törvénytelenül és tisztességtelenül jócskán megemeltek a bankok) fejében korlátlanul ránk terhelték az árfolyamkockázatot (melyre egyáltalán nem hívták fel a figyelmet).
A bankok a devizahitelezés elején (beetetés...) csekély díj fejében vállaltak árfolyamgaranciát, ha túlzott mértékben romlik a forint árfolyama, akkor a többlet terhet átvállalják ügyfelüktől….
2013.10.23
Mikor mondott le Magyarország a pénzteremtés jogáról?
Azt már tudjuk, hogy a kereskedelmi bankok teremtik azt a pénzt, amit használunk, ami a bankszámlánkon van. Mikor mondott le a magyar állam a pénzteremtésről? Mennyi pénzt teremtettek a bankok?
2013.10.19
Lakáscélú állami támogatások 2000 és 2012 között
A költségvetésben elszámolt lakáscélú támogatás az elmúlt 12 évben összesen közel 2.000 milliárd Ft. Ennek az összegnek a túlnyomó része a forintkölcsönök támogatása.
A költségvetésnek bevétele is van a lakosság lakáscélú eladósításából. A legközvetlenebb a vagyonszerzési illeték.
2013.10.13
Hová tűnik a pénzünk? 2/4
A forintunk gyengülésének köszönhetően és a bankjaink tisztességtelen, törvénytelen kamat- és költségemelkedésének következményeként a törlesztő részleteink (mármint deviza kölcsönnel és deviza elszámolású forint kölcsönnel rendelkezők) az eredeti két-háromszorosára emelkedtek (miközben nyilvántartott tartozásunk nem vagy alig csökkent). A bankok mégis azt mutatják, hogy veszteségesek.
Hová tűnik a pénzünk?
2013.09.29
Hová tűnik a pénzünk? 1/4
A forintunk gyengülésének köszönhetően és a bankjaink tisztességtelen, törvénytelen kamat- és költségemelkedésének következményeként a törlesztő részleteink (mármint deviza kölcsönnel és deviza elszámolású forint kölcsönnel rendelkezők) az eredeti két-háromszorosára emelkedtek (miközben nyilvántartott tartozásunk nem vagy alig csökkent).
A bankok mégis panaszkodnak, hogy veszteségesek.
Hová tűnik a pénzünk, ha mi befizetjük az emelt törlesztést, a bankok mérlege meg veszteséget mutat?
2013.09.27
A lakosság eladósítása - főbb adatok
Készülődve a Bankszövetség meghívására, talán célszerű megismernünk néhány adatot a lakossági hitelezésről. Mindig el voltunk adósodva? Mióta van devizahitel? Hány szerződés van jelenleg? Mennyire fizetjük pontosan a részleteket?
2013.08.10
A pénzünket a bankjaink teremtik! Hogyan?
Mindannyian hallottunk véleményeket, láttunk különböző filmeket arról, hogy a bankok teremtik a pénzt.
Ez az állítás azonban ellentétes azzal, amiben felnőttünk: a bankok gyűjtik a megtakarításokat és az összegyűjtött pénzt továbbítják azoknak, akiknek szüksége van hitelre.
Mi az igazság? Megismerhető egyáltalán?